HTT70G-IPS
7 inch 1024x600 SWVGA HDMI Graphic IPS TFT Display that features a full color TFT, 24bit DVI/HDMI interface and upgradable touch driver firmware.
HTT70G-IPS
The HTT70G-IPS is a 7.0" inch Industrial Embedded plug and play HDMI HMI IPS TFT display that features a full color 1024 x 600 SWVGA 7" HDMI IPS TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The oversized, mountable, capacitive, module is compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, Linux, iMX and BeagleBone. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
Additional Features Include:
  • 7 inch 1024x600 SWVGA HDMI Graphic IPS TFT Display
  • 1000 cd/m2 Daylight readable backlight
  • Oversize easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Oversize dust  proof easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Software Touch Sensitivity up to 2.0mm for Glass and 1.2mm for Acrylic
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • IP64 & IP65 Tested
  • Multi-touch Capacitive touch screen
  • Multi-touch Digitizer HID
  • Horizontal or Vertical headers for easy Panel Mounting
  • 5V or 5-15V Power Input