HTT70A-IPS
The HTT70A is a plug and play 7 inch 1024 x 600 Graphic HDMI TFT IPS Display that features a full color TFT with Resistive or Capacitive Touchscreen
HTT70A-IPS
The HTT70A is a 7 inch Embedded HDMI IPS TFT HMI  plug and play display that features  a full color 1024 x 600 WSVGA 7.0" HDMI IPS TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The resistive, capacitive, or non-touch modules are compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, iMX, Linux and BeagleBone. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
Additional Features Include:
  • 7 inch 1024 x 600 WVGA Graphic HDMI IPS TFT Display
  • 1000 nit sunlight readable backlight
  • Software Touch Sensitivity up to 2.0mm for Glass and 1.2mm for Acrylic on Capacitive Touch
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • USB for touchscreen
  • Touch Digitizer HID
  • Horizontal or Certical headers for easy Mounting
  • 5V or 5-15V Power Input