HTT101G-IPS-1280800A
10.1 inch 1280x800 IPS Graphic TFT Display inch plug and play HDMI HMI Capacitive Touchscreen display that features a full color automatic resolution detection , 24bit DVI/HDMI interface and upgradable touch driver firmware.
HTT101G-IPS-1280800A
The HTT101G-IPS-1280800A is a 10.1" inch Industrial Embedded plug and play HDMI HMI TFT display that features a full color 1280x800 10.1" HDMI TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The oversized, mountable, capacitive, module is compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, Linux, iMX and BeagleBone. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
This is a replacement for the HTT101G-IPS.
Additional Features Include:
  • 10.1 inch 1280x800 IPS Graphic TFT Display
  • Optically Bonded
  • Software Touch Sensitivity up to 2.0mm for Glass and 1.2mm for Acrylic on Capacitive Touch
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • Sunlight readable IPS TFT, 900 cd/m2
  • USB for touchscreen
  • Automatic HDMI EDID
  • Multi-touch Capacitive touch screen
  • Multi-touch Digitizer HID
  • 5V - 35V Industrial Power Input