HTT50A-IPS
800 x 480 WVGA 5" Graphic IPS HDMI TFT Display HMI with Resistive or Capacitive USB Touch Screen. Compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, Linux and BeagleBone, iMX
HTT50A-IPS
The HTT50A-IPS is a plug and play 5.0" HDMI IPS TFT Display that features a full color 800 x 480 WVGA IPS TFT display, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The resistive touch, capacitive touch, or non-touch modules are compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, Linux and BeagleBone, iMX. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
Additional Features Include:
  • 800 x 480 WVGA 5" Graphic HDMI IPS TFT Display
  • 1000 nit sunlight readable backlight
  • Software Touch Sensitivity up to 2.0mm for Glass and 1.2mm for Acrylic
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • USB Touchscreen
  • MATE-N-LOK Industrial locking headers
  • Horizontal or Vertical headers for easy Mounting
  • 5V or 9-35V Industrial Power Input