HTT50G-IPS
HDMI 5.0" 800x480 Graphic IPS TFT HMI Display with Oversize Mountable Capacitive USB Touch Screen 5V, 12V, 24V power. Field upgradable touch driver firmware.
HTT50G-IPS
The HTT50G-IPS is a plug and play 5.0" HDMI IPS TFT HMI display that features a full color 800 x 480 WVGA 5" HDMI IPS TFT. The oversized, mountable, capacitive touch screen is dust proof, easy to mount and clean.
Additional Features Include:
  • HDMI 5.0" 800x480 Graphic IPS TFT HMI Display
  • 1000 cd/m2 sunlight readable backlight
  • Oversize dust  proof easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Optically Bonded Touch
  • Enhanced EMI Protection
  • Software Touch Sensitivity up to 2.0mm for Glass and 1.2mm for Acrylic
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • IP64 & IP65 Tested
  • USB for touchscreen
  • Multi-touch Capacitive
  • Horizontal or Vertical headers for easy Panel Mounting
  • 5V or 9-35V Industrial Power Input
  • Operating Temp: 0 to +70C
  • Semi-Custom designs available
    Module
    Family/SeriesHTT
    Module Width (mm)136.00
    Module Height (mm)92.80
    Screen
    Diagonal Screen Size (in)5
    Display TypeIPS TFT - Color
    Backlight TypeLED, 1000 cd/m2 Sunlight Readable
    Active Area Width (mm)108
    Active Area Height (mm)64.8
    Resolution Width (Pixels)800
    Resolution Height (Pixels)480
    Pixel Pitch Width (mm)0.135
    Pixel Pitch Height (mm)0.135
    FontMultilingual
    Viewing DirectionFree
    Viewing AngleAll
    HMI
    TouchscreenCapacitive USB
    KeypadNone
    KeysNone
    Haptic FeedbackNone
    Audio FeedbackNone
    GPO'sNone
    Advanced GPO'sNone
    DOWNone
    Integrated LED'sNone
    Hardness6H Capacitive
    Electrical
    InterfaceHDMI, USB
    Command ProtocolHDMI
    ControllerTFP401A+LPC11U23
    Backlight DriverIntegrated, Software PWM Brightness
    Minimum Voltage (Vdc)4.75
    Typical Voltage (Vdc)5, 5-35
    Maximum Voltage (Vdc)35
    HeaderHorizontal, Vertical
    Environmental
    Min. Operating Temp. (°C)0
    Max. Operating Temp. (°C)70
    Min. Storage Temp. (°C)-30
    Max. Storage Temp. (°C)80
    Documents
     File NameRevisionSize
     File NameRevisionSize
    HTT Series  PCN 2024-03-22-02-HTT50G-Display-Change.pdf1.0224.18KiB
    Description
    Replacement of 5.0” G-TPC display touch panel