HTT101A-IPS-1024600W
10.1" 1024x600 Graphic IPS TFT HDMI IPS display that features a full color with Resistive or Capacitive Touchscreen
HTT101A-IPS-1024600W
The HTT101A-IPS-1024600W is a 10.1 inch Embedded HDMI IPS TFT HMI  plug and play display that features  a full color 1280x800 10.1" HDMI TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The resistive, capacitive, or non-touch modules are compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, iMX, Linux and BeagleBone. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
Additional Features Include:
  • 10.1" 1024x600  Graphic TFT HDMI IPS Display
  • Upgradable touch driver firmware
  • Automatic HDMI EDID
  • Sunlight readable, 1000 cd/m2
  • Industrial MATE-N-LOK connectors
  • USB for touchscreen
  • Horizontal or Vertical headers for easy Mounting
  • 5V or 9-35V Industrial Power Input