EVE3-NHD-43A-IPS
EVE3-NHD-43A-IPS
This is a special unit design to replace Newhaven Display EVE2 displays:
NHD-4.3-480272FT-CSXN-CTP
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T
NHD-4.3-480272FT-CSXN-T
NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T
NHD-4.3-480272FT-CTXL-CTP
NHD-4.3-480272FT-CTXL-T
The display is as mechanically close as possible and can be considered a drop in.
Features:
  • 4.3" 480x272 HVGA SPI IPS TFT
  • Sunlight Readable 1000 cd/m2 backlight
  • Resistive TFT, Capacitive, or Non-Touch IPS TFT
  • 0mb or 32Mb or 128Mb SPI NOR Flash
  • BT815 or BT816 24bit TFT GPU
  • 3.3V or 5-15V
  • SPI TFT interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector