EVE3-35A-IPS
EVE3 3.5" 320x240 Graphic TFT Display HMI Resistive, or Non-Touch Screen SPI, NOR Flash
EVE3-35A-IPS
Features:
  • 3.5" 320x240 Graphic IPS TFT Display QVGA - Resistive or Non-Touch TFT
  • 1000nit Sunlight Readable
  • Resistive Touch TFT
  • 32Mb or optional 128Mb SPI NOR Flash
  • Easy mounting and stylish design
  • BT816 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • Option USB interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector