EVE3-50A-IPS
5.0" 800x480 Graphic IPS TFT WVGA Display SPI TFT utilizes the FTDI/Bridgetek BT816 EVE (Embedded Video Engine) to create fast and economical HMI systems. With built in graphics operations, sound synthesizer, digital filter and support for multiple
EVE3-50A-IPS
Features:
  • 5.0" 800x480 Graphic TFT WVGA Display SPI TFT
  • 1000nit Sunlight Readable IPS TFT
  • Resistive TFT or Non-Touch TFT
  • 32Mb or optional 128Mb SPI NOR Flash
  • Easy mounting and stylish design
  • BT816 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • Option USB interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector