EVE2-38A-IPS
EVE2 3.8" Graphic TFT Display 480x116 1U Bar Resistive or Capacitive Touch Screen SPI
EVE2-38A-IPS
Features:
  • 3.8" 1U 480x116 Graphic TFT Display - Resistive or Capacitive Touch
  • IPS display
  • 1U Form Factor
  • Full color 1U TFT
  • FT812 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector