HTT121G-IPS-1024768K
Premium Industrial HTT121K is a plug and play 12.1" 1024x768 Graphic IPS TFT HDMI IPS display with Capacitive Touch
HTT121G-IPS-1024768K
The HTT121G-IPS-1024768K is a Super Premium Industrial 12.1 inch Embedded HDMI IPS TFT HMI using renowned Japanese Kyocera TFT.
The plug and play display that features  a full color 1024x768 12.1" HDMI TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface.
Features Include:
  • 12.1" 1024x768  Graphic TFT HDMI IPS Display
  • Super Bright Sunlight readable, 1000 cd/m2
  • 70,000 typical backlight life
  • Latex Glove and Water capable
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  • IP64 & IP65 Tested
  • Oversize easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Oversize dust  proof easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Kyocera TCG121XGLPBPNN-AN40 panel used
  • Upgradable touch driver firmware
  • Automatic HDMI EDID
  • USB for touchscreen
  • 12V Industrial Power Input