HTT101G-IPS-1024600W
10.1" 1024x600 Graphic IPS TFT HDMI IPS display that features a full color with Capacitive Touchscreen
HTT101G-IPS-1024600W
The HTT101G-IPS-1024600W is a 10.1 inch Embedded HDMI IPS TFT HMI  plug and play display that features  a full color 1024x600 10.1" HDMI TFT, automatic resolution detection and a 24bit DVI/HDMI interface. The resistive, capacitive, or non-touch modules are compatible with a wide range of systems including: Raspberry Pi, Windows, iMX, Linux and BeagleBone. From the hobbyist to the high volume industrial application, the HTT Series was designed to satisfy a wide range of customer application requirements.
Additional Features Include:
  • 10.1 inch 1024x600 SWVGA HDMI Graphic IPS TFT Display
  • 1000 cd/m2 Daylight readable backlight
  • Oversize easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Oversize dust  proof easy to mount and clean capacitive touch screen
  • Software Backlight Brightness control with Auto Dim feature
  •     https://github.com/MatrixOrbital/HTT-Utility
  • IP64 & IP65 Tested
  • Industrial MATE-N-LOK connectors
  • Multi-touch Capacitive touch screen
  • Horizontal or Vertical headers for easy Panel Mounting
  • 5V or 5-35V Power Input