EVE3-NHD-35A-IPS
EVE3-NHD-35A-IPS
This is a special unit design to replace Newhaven Display EVE2 displays:
NHD-3.5-320240FT-CSXN
NHD-3.5-320240FT-CSXV
NHD-3.5-320240FT-CTXL-T
NHD-3.5-320240FT-CSXN-T
NHD-3.5-320240FT-CSXV-T
NHD-3.5-320240FT-CSXN-CTP
NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP
NHD-3.5-320240FT-CTXL-CTP
The display is as mechanically close as possible and can be considered a drop in.
Features:
  • 3.5" 320x240 QVGA - Resistive, Capacitive or Non-Touch IPS TFT
  • IPS TFT Sunlight Readable 1000 cd/m2 backlight
  • 0Mb, 32Mb or 128Mb SPI NOR Flash
  • BT816 or BT815 24bit TFT GPU
  • 3.3V or 5-15V
  • SPI TFT interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector