EVE3-50G-IPS
EVE3 5.0" 800x480 Graphic IPS TFT WVGA LCD Display BT815 GPU. Oversized Mountable Capacitive Touch TFT
EVE3-50G-IPS
Features:
  • 5.0" 800x480 Graphic IPS TFT WVGA LCD Display
  • Oversized Mountable Capacitive Touch TFT
  • OPTICALLY BONDED TOUCH PANEL
  • ENHANCED EMI PROTECTION
  • 1000 cd/m2 Sunlight Readable Backlight
  • 32Mb or optional 128Mb SPI NOR Flash
  • Easy mounting and stylish design
  • BT815 / BT816 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • 3M 300LSE adhesives
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector