EVE3-43A-IPS
EVE3 4.3" IPS TFT 480x272 HMI Resistive, or Non-Touch Screen SPI utilizes the FTDI/Bridgetek BT816 EVE (Embedded Video Engine) to create fast and economical HMI systems.
EVE3-43A-IPS
For USB, Industrial Voltage or mounting options, please see the EVE3x-43
Features:
  • 4.3" 480x272 HVGA SPI TFT
  • 1000nit Sunlight Readable IPS TFT
  • Resistive TFT, or Non-Touch TFT
  • 32Mb or optional 128Mb SPI NOR Flash
  • Easy mounting and stylish design
  • BT816 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • Option USB interface
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector