EVE3-35G-IPS
EVE3 3.5" SPI 320x240 Graphic TFT Display HMI Oversize Mountable Capacitive Touch Screen utilizes the FTDI/Bridgetek BT815 EVE (Embedded Video Engine) to create fast and economical HMI systems.
EVE3-35G-IPS
Features:
  • 3.5" 320x240 Graphic TFT Display QVGA - Oversized Mountable Capacitive Touch TFT
  • IPS TFT
  • Sunlight Readable 1000nit
  • Easy mounting and stylish design
  • 32Mb or optional 128Mb SPI NOR Flash
  • BT815 24bit TFT GPU
  • 1 MB graphics RAM
  • 3.3V
  • SPI TFT interface
  • 3M 300LSE adhesives
  • Integrated backlight PWM LED Driver
  • Standard 20 Pin Connector